MMA – Mamed Khalidov, Michał „Cipao” Materla, Marcin Różalski, Mariusz Pudzianowski

MMA (ang. mixed martial arts, MMA) to dyscyplina ciesząca się coraz większą popularnością. Sport ten polega na walce z zastosowaniem mieszanych technik, ale nie oznacza to, że „wszystkie chwyty dozwolone”. Sport ten cieszy się ogromną popularnością ponieważ jest niezwykle widowiskowy. Zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę wyrastają do pozycji gwiazd. Media donoszą od jakiegoś czasu o skandalach z udziałem zawodników, ich przynależności do zorganizowanych grup przestępczych itp. Nie zmienia to jednak faktu, że grono fanów stale rośnie. Na zorganizowane gale i pokazy bilety rozchodzą się w niesamowitym tempie i czasami już kilka miesięcy z wyprzedzeniem. Wszystkie gwiazdy mma znajdują się pod opieką zorganizowanych federacji, które zajmują się promocją i organizowaniem walk. Najpopularniejsi w Polsce zawodnicy mma to:
1. Mamed Khalidov – polski zawodnik mieszanych sztuk wali pochodzący z Czeczenii. Przyjechał do Polski 1997 roku, a obywatelstwo uzyskał w 2010. Jest żonaty z polską Ewą i mają dwoje dzieci. Reprezentuje Olsztyński klub Arrachion, dla którego zdobywa liczne tytuły i mistrzostwa. Mamed swoje pierwsze doświadczenia ze sportami walki rozpoczął jeszcze w Czeczenii w wieku 13 lat od karate. Ma za sobą także walki w Ameryce, ale postanowił nie wiązać z tym swojej przyszłości. Do tej pory pozostaje niepokonany.


2. Michał „Cipao” Materla – polski zawodnik mieszanych sztuk walki członek Berserkers Team Szczecin. Jest byłym mistrzem Federacji KSW w wadze do 84 kilogramów. Niestety tytuł został mu odebrany przez Mameda Khalidowa. Głównym stylem w jakim walczy Michał Materla jest brazylijskie jiu-jitsu, w związku z tym większość zwycięstw odnosi poprzez poddanie się rywala. Najczęściej stosowaną techniką kończącą przez „Cipao” jest duszenie gilotynowe. Kariera Michała Materli to pasmo sukcesów, ale też bardzo ciężkie, trudne technicznie i widowiskowe walki. Niestety pod koniec roku 2016 został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
3. Marcin Różalski – to dość kontrowersyjny zawodnik. Głownie ze względu na jego liczne tatuaże pokrywające całe ciało oraz niecenzurowane wypowiedzi. Marcin cieszy się wielką sympatią bo pod maską twardziela z niewyparzonym językiem kryje się gołębie serce. Marcin jest utytułowanym zawodnikiem kick-boxingu oraz MMa. W maju 2009 roku po raz pierwszy wystąpił w oficjalnym turnieju prestiżowej organizacji K-1, zaliczanym do cyklu World GP − K-1 World Grand Prix 2009 w Łodzi. Niestety po pierwsze wygranej walce musiał wycofać się po kontuzji.
4. Mariusz Pudzianowski – to utytułowany strongman, który w swojej dziedzinie pozostał niepokonany. Po zakończeniu występów w pokazach najsilniejszych ludzi świata, rozpoczął swoją karierę w organizacji MMA. Niestety poza chlubną karierą sportową, Mariusz ma także za sobą konflikty z prawem, oraz wyrok 1,7 roku za pobicie. Kariera Mariusza w organizacji MMA nabiera tempa, chociaż początki nie były łatwe i Mariusz ma na swoim koncie kilka porażek.