Sporty walki – o zacząć trenować i jak?

MMA jest dyscypliną sportową, w której zawodnicy walczą przy bardzo wielkim zakresem dozwolonych technik bez broni. Ten port jest jednym ze współczesnych kierunków sztuk sportowych, gdzie jest zapewnione widowisko sportowe, w którym występuje walka bez żadnych ograniczeń ale przy niniejszym zminimalizowaniu ryzyka śmierci czy poważnych i trwałych uszkodzeń ciała.

Cała rywalizacja odbywa się w stójce, jak i również na parterze, gdzie dozwolone są rzuty, kopnięcia, ciosy pięściami dźwignie oraz duszenia lecz zabronione są techniki, które bardzo mocno zagrażają życiu lub zdrowiu dla któregoś zawodnika. Najczęściej w regulaminach zakazane jest także gryzienie, atakowanie oczu i krtani oraz genitaliów, uderzeń głową oraz kręgosłup. Organizatorzy dodają także inne ograniczenia zabraniając ciosów łokciem czy dźwigni na kręgosłup i na małe stawy w kolanach. O całym wyniku decyduje nokaut, poddanie się oraz decyzją sędziów i remis. Walka odbywa się na ringu bokserskim i ringach różnych kształtów, które otoczone są siatką.
UFC inaczej Ultimate Fighting Championship i jest to amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki (czyli MMA), która została założona w 1993 roku, a same pojedynki odgrywają się w ośmiokątnym ringu, który otoczony jest siatką a zwany jest oktagonem.


KSW inaczej konfrontacja sztuk walki i natomiast jest polską organizacją, która promuje walki MMA i posiada swoją siedzibę w Warszawie. Zasady walki są bardzo ograniczone, ponieważ do nic można zaliczyć: pojedynek w ringu o wymiarach 8 na 8 metrów bądź w kole o średnicy 9 metrów, a sam pojedynek zawodników trwa po 5 minut w trzech rundach, natomiast przerwa między rundami trwa tylko i wyłącznie minutę, a po całych rozgrywkach sędziowie mogą dodać 5 minut dogrywki. Samo wyłonienie zwycięscy rozgrywa się poprzez nokaut, poddanie się, poprzez decyzję sędziów, dyskwalifikację, remis czy decyzję techniczną. Akcjami zabronionymi w walce przez zawodników to: dźwignie skręcane na szyję, uderzanie w tył głowy, szczypanie, drapanie, trzymanie siatki czy plucie na zawodnika, kopnięcia gdy jeden z zawodników jest już w parterze bądź kopnięcie stopą w głowę lub naskakiwanie na różne części ciała. Do tej walki każdy zawodnik musi przejść badania medyczne i testy, które wymagane są przez Federację KSW. Także są badania po pojedynku i każdy zawodnik jest natychmiastowo badany przez swojego lekarza, a ten który odmówi badania zostaje zawieszony a wyniki zostają zmienione na korzyść przeciwnika. Może zdarzyć się również taka sytuacja, że wszyscy zawodnicy będą musieli oddać mocz do badania w celu wykrycia niedozwolonych środków dopingujących. Jeżeli chodzi o kategorie wagowe trzeba wyróżnić takie jak: piórkowa do 66 kilogramów, lekka do 70 kilogramów, półśrednia 77 kilogramów, średnia 84 kilogramy, półciężka 93 kilogramy, ciężka do 120 kilogramów. I najważniejszą sprawą, którą należy też pamiętać jeżeli chodzi o KSW to pierwsza gala odbyła się 27 lutego 2004 roku w hotelu Marriot, który mieści się w Warszawie.