Wyprowadzanie ciosów. Jak robić to skutecznie w mma.

Mieszane sztuki walki – w skrócie nazywane mma – są obecnie coraz bardziej popularne. I mowa tu nie tylko o oglądaniu walk, ale także aktywnym ich treningu. Walka typu mma wykorzystuje różnego rodzaju techniki znane z innych sportów walki, w których nie używa się żadnego rodzaju broni. Dzięki temu walki takie są niesamowicie widowiskowe, co tłumaczy także ich coraz bardziej rosnącą popularność. Kiedyś walki mma nazywano w Stanach Zjednoczonych walkami bez chwytów zabronionych, ostatecznie jednak przyjęła się nazwa mieszanych sztuk walki.


W trakcie walki tego typu stosować można między innymi ciosy pięściami, kopnięcia oraz rzuty. Zawodnicy stosują także tak zwane duszenia oraz dźwignie. Większość walk toczona jest także według pewnego zestawu zasad, które zabraniają na przykład uderzeń w genitalia lub kręgosłup. Ma to zniwelować ewentualne ryzyko kontuzji lub poważniejszego urazu, który może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ciała lub nawet śmierci. Warto bowiem pamiętać, iż historia tego sportu ma również udokumentowane tego rodzaju wypadki. Tak jak w każdym sporcie należy zatem pamiętać, iż wszystko trzeba robić odpowiedzialnie oraz z zachowaniem niezbędnego bezpieczeństwa. Sport to zdrowie – ale tylko w wypadku, gdy umie się go odpowiednio trenować.

Trening mma może być bowiem doskonałym sposobem na rozładowanie emocji oraz stresu. Jest to bowiem trening niezwykle intensywny, wymagający dużej dozy ekspresji. Co istotne, angażuje on bardzo dużą ilość mięśni i ćwiczy efektywnie – a zarazem także efektownie – kondycję całego organizmu.

Profesjonalna walka typu mma kończy się na trzy sposoby. Może dojść do nokautu, poddania się jednego z zawodników lub decyzji sędziów o zakończeniu pojedynku. Zawodnicy wyposażeni są w ochraniacze na zęby, oraz rękawice. Walka toczy się najczęściej na ringu bokserskim lub innego rodzaju ringu, który otoczony zostaje specjalną siatką.

Zawodnicy mma niekiedy specjalizują się w specjalnie obranej taktyce walki. Wyróżnia się zawodnika typu parterowiec, który specjalizuje się w chwytach oraz tak zwanego uderzacza, który zazwyczaj walczy na stojąco ze względu na swoją dobrą technikę zadawania ciosów. Kolejnym charakterystycznym typem zawodnika mma jest zapaśnik. Najczęściej próbuje on doprowadzić do klinczu podczas walki, który umożliwi mu powalenie przeciwnika na ziemię.
Najlepsi czołowi zawodnicy mieszanych sztuk walki starają się podnosić swoje kwalifikacje we wszystkich rodzajach taktyk, co zapewnia im wszechstronność podczas walki. Dzięki niej mogą oni również owe walki wygrywać.
W mma stosuje się także kategorie wagowe – najniższa kategoria nazywana jest wagą atomową. Skala kończy się na wadze superciężkiej, w której walczą zawodnicy powyżej 120 kilogramów.

Mieszane sztuki walki cieszą się ogromną popularnością między innymi w Ameryce Północnej. Zdobywają one jednak coraz więcej zwolenników także w Europie, w tym w Polsce. W naszym kraju odbywają się zarówno turnieje amatorskie, jak i zawodowe gale mieszanych sztuk walki.