Zasady pojedynku mma

Mieszane sztuki walki są sztuką, która łączy w sobie wiele rodzajów sportów walki. Wykorzystuje się w niej elementy zarówno boksu, jak i kick-boxingu, judo, zapasów, boksu tajskiego, karate i wielu innych. Nie oznacza to jednak, iż sama walka nie posiada zbioru zasad, których należy się trzymać. Przepisy dopuszczają wiele różnego rodzaju ciosów, ale część z nich zabraniają. Walka, która odbywa się na ringu kończy się także wedle ustalonych zasad.


Zawodnicy walczą ze sobą – w zależności od rangi danej walki – od trzech do pięciu rund po pięć minut. Pomiędzy rundami odbywa się jednominutowa przerwa na odpoczynek. Walka kończy się nokautem, poddaniem się zawodnika tudzież decyzją sędziów. Walka może pozostać także nierozstrzygnięta. Dozwolone ciosy zadawać można zarówno rękoma, jak i nogami. Zawodnik ma także możliwość dokonywania klinczu swojego przeciwnika. Wyróżnia się także tak zwane duszenie.

Wśród zachowań niedozwolonych wyróżnić można zaś między innymi: uderzanie głową, ciosy w kręgosłup lub tył głowy przeciwnika, gryzienie, łapanie za obojczyk lub kopanie w nerki przeciwnika. Nie wolno także na przykład ciągnąć zawodnika za włosy, zadawać mu ciosów w szyję lub go opluwać. Niedozwolonych zachowań jest oczywiście jeszcze więcej, trudno je jednak wszystkie wymienić. Warto zwrócić uwagę także, iż sędziowie zwracają także uwagę na wszelkiego rodzaju niesportowe zachowania zawodników, które także mogą zostać uznane za faul. Przepisy walki mma dopuszczają również dyskwalifikację jednego z zawodników.
Zasady walki mma są nieco inne w jej japońskiej odmianie. Liczba fauli jest tam znacznie ograniczona, a i czas trwania walki jest inny.

Zawodowi zawodnicy mma są ludźmi niezwykle wysportowanymi – i to wszechstronnie. Intensywny trening mma angażuje bowiem cały organizm do zmożonego wysiłku. Pracują wszystkie partie ciała, trenujący pozostaje w ciągłym ruchu. Jest to także sport niezwykle ekspresyjny, dlatego świetnie nadaje się do rozładowania emocji oraz wszelkiego rodzaju stresów. Często zalecany jest dla osób hiperaktywnych, którym trudno jest skupić się na jednej rzeczy jednocześnie właśnie przez nadmiar buzującej w nich energii. Trening mieszanych sztuk walki jest w takim wypadku doskonałym rozwiązaniem na to, by wyrzucić z siebie cały ładunek energetyczny zarazem dbając o swoją kondycję.

Kiedyś walki mma popularne były głównie wśród mężczyzn. Obecnie także kobiety trenują ten rodzaj sportu. Mowa tu zarówno o przedstawicielkach płci pięknej, które robią to amatorsko, jak i zawodowo. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby mieszane sztuki walki uprawiane były także i przez kobiety. Sport tak samo doskonale wpływa na ich sylwetkę oraz ogólną kondycję ciała. Zawodowe gale mma odbywają się zatem także z udziałem pań, i wcale nie cieszą się mniejszą popularnością, niż pojedynki mężczyzn. Wśród polskich zawodniczek jedną z cieszących się dużą popularnością jest przykładowo Róża Gumienna. Jest ona zawodniczką federacji FEN MMA. Prowadzi także na przykład zajęcia z zakresu samoobrony kobiet.