Filmowanie imprez

Fotografie to jedno – obrazki, do których można w każdej chwili wrócić, kiedy są przechowywane w rodzinnych albumach i przypominają o miłych chwilach czy też uwieczniają ważne momenty – są zawsze piękną pamiątką, ale obecnie możliwości są znacznie większe. Już nie trzeba na siłę przypominać sobie szczegółów danej uroczystości, ponieważ można ją w całości obejrzeć w wersji filmowej. Na każdym ślubie i weselu obecni są filmowcy, kamerowanie jest stosowane na studniówkach, chrzcinach, Pierwszych Komuniach Świętych, na wielu festiwalach, imprezach czy to uniwersyteckich, czy firmowych. Film to wspaniała rzecz, do której można wracać przez wiele lat, chwalić się bliskim przyjaciołom, pokazać im w całej krasie wyjątkowe kreacje, znacznie lepiej prezentujące się w ruchu niż na sztucznie pozowanych zdjęciach, przypomnieć sobie dźwięki, jakie towarzyszyły pięknym chwilom.

Obsługa wideo imprez to obecnie standard, ale jednak nie zawsze udaje się trafić na w pełni profesjonalną ekipę. A jaka powinna być idealna obsługa filmowa? Przede wszystkim należy z uwagą zapoznać się z portfolio danej firmy oferującej nagrywanie uroczystości. Warto zwrócić uwagę na osoby specjalizujące się w nagrywaniu ograniczonej ilości typów imprez – to daje swego rodzaju pewność, że dany operator ma doświadczenie w takim, a nie innym charakterze wydarzeń, potrafi się odnaleźć w konkretnym środowisku. I tak na przykład osoba, która ma zrobić dobry film dokumentujący ślub i wesele powinna przede wszystkim dysponować odpowiednim sprzętem, który poradzi sobie w trudnych warunkach – w zbyt ciemnych kościele, w czasie kiepskiej pogody, a potem na niekoniecznie wygodnej do kręcenia sali, może ze słabym oświetleniem, może zbyt ciasnej. Portfolio filmowca, na którego zwracamy uwagę, powinno być bogate w filmy zrobione w zróżnicowanych warunkach, na ogromnych imprezach, na których obecne są setki gości, a także takich, w których uczestniczy niewiele osób. Kolejną kwestią jest montaż – ten oczywiście jest zwykle uzgadniany z parą młodą. Propozycji jest wiele, ostatnio szczególną popularnością cieszy się forma teledysku, często do rytmu piosenki o jakimś szczególnym znaczeniu dla nowożeńców. Inna propozycja to dokument, a więc szczególnie ujęte sceny błogosławieństwa przez rodziców, wyjścia z domu, wejścia do kościoła, przysięgi, życzeń składanych przez zaproszonych, powitanie chlebem i solą, pierwszy taniec, tańce z rodzicami i świadkami… Wszystko zależy od upodobań klienta.

Wybór odpowiedniej firmy, która w postaci filmu udokumentuje ważne wydarzenia, nie jest łatwy, dlatego warto się wesprzeć opinią znajomych, zadowolonych z danej usługi – bo często warto poświęcić – oczywiście w niewielkim stopniu – jakość nagrania na rzecz udanej współpracy z zatrudnionymi operatorami, bo dobry kontakt między klientami a filmowcami to podstawa sukcesu. Osoba, która potrafi być niewidoczna mimo kamery na ramieniu, do tego uprzejma i sympatyczna, co sprawia, że ludzie chętniej pozwalają się nagrywać i częściej się uśmiechają do obiektywu, jest na wagę złota.