MMA – mieszane sztuki walki.

MMA(Mixed martial arts) to bardzo znana dyscyplina sportów walki, która rozwinęła się tak naprawdę nie dawno. W Polsce do rozpoznawalności tego sportu bardzo przyczynił się Mariusz Pudzianowski, który stoczył swoją pierwszą walkę na gali KSW w Marcinem Najmanem. Walka była bardzo nagłośniona ze względu na to, że Mariusz był bardzo utytułowanym StrongMenem. Jednak z powodu, że walka Pudzianowskiego była na końcu to niektórzy zobaczyli kilka innych walk ludzi, którzy naprawdę znają się na tym sporcie. Potem pojawił się Mamed, który swoją passą zwycięstw bardzo interesował młodych ludzi i im imponował.

Najbardziej znane federacje na świecie, które zajmują się organizowaniem gal a na nich walk w formule MMA to:
UFC
KSWsite:
PRIDE
BELLATOR
STRIKERFORCE
DREAM

Dlaczego ludziom tak spodobała się ta dyscyplina?
Ludzie od zawsze lubili patrzeć na swoje ludzi, którzy się biją, nie ważne o co i dlaczego ale to było i jest interesujące. Jednak kiedy patrzymy na boks, to czasami on nas nudzi, zawodnicy mogą uderzać tylko rękami, nie mogą zbyt skracać dystansu, bo w przeciwnym razem sędzia od razu wchodzi między walczących i zaczyna starcie od nowa. Powiedzmy sobie szczerze, boks nie jest spektakularny.
Mieszane sztuki walki połączyły boks, kickboxing, brazylijskie ju jitsu, taekwondo i kilka innych stylów aby stworzyć najbardziej spektakularny sport walki. Tutaj nie ma miejsca na nudę, jeżeli ktoś chociaż trochę zna się na walkach to nawet mało efektowne przełożenie nogi z gardy do pół gardy może robić ogromne wrażenie.


Do tego dochodzą różnego rodzaju akcje takie jak obrotówki, półobroty, rzuty…
Moim zdaniem paradoksalnie MMA jest bezpieczniejszy od wcześniej wspomnianego boksu. Jest tak ponieważ w boksie ciosy co chwile spadają na głowę jednego albo drugiego walczącego, co naprawdę po kilkunastu latach treningu może spowodować trwałe uszkodzenia w mózgu i tutaj nie ma żartów. Natomiast w MMA są tak zróżnicowane płaszczyzny, że tam tych ciosów jest dużo mniej a jeżeli są to można je rozłożyć na całe ciało przeciwnika. Na przykład kiedy używamy nóg, to nie kopiemy cały czas High kicków w głowę, ale obijamy nogi rywala czy też żebra i wątrobę.
Wielu ludziom ten sport kojarzy się z takim typowym mordobiciem, czego bardzo nie rozumiem, bo niby w czym on jest gorszy od kickboxingu, czy taekwondo?
Na trening do walki w formule MMA składa się wiele czynników, jest nam potrzebna siła, szybkość, kondycja i przede wszystkim technika. Potrzebny jest tutaj dobry trening na siłowni, który wzmocni nasze mięśnie, potrzebny jest trening kondycyjny typu cardio lub interwały, aby poprawiać cały czas naszą kondycje. Nie wiele ludzi uświadamia sobie ile trzeba mieć zapasu tlenu w swoich płucach, żeby wytrzymać takie 3 rundy pięciominutowe i walczyć na pełnych obrotach. Można to porównać do tego, jakbyście chcieli biec te 15 minut najszybszym sprintem jakim tylko potraficie i tak cały czas, jedynie możecie sobie zrobić minute przerwy między każdym z tych 5 minut. Jest to niewyobrażalne wykończenie organizmu.