Popularne sporty walki – Grappling

Ludzie od lat zawsze fascynują się sportem, jest on dla nich bardzo ważną częścią życia. Sporo z nas uprawia go, rekreacyjnie lub czasem zawodowo. Najczęściej biegamy lub chodzimy na siłownię. Jednak znacznie więcej osób, woli kibicować sportowcom niż samemu oddawać się wysiłkowi fizycznemu. Współcześnie ogromną popularnością wśród Polaków cieszą się sporty walki.

Prawdziwą ucztą dla oka jest oglądanie zawodników MMA. Z języka angielskiego skrót ten oznacza po prostu „mieszane sztuki walki”, niekiedy określana jest jako „pankracjon”. Historia dyscypliny sięga lat dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy to w Brazylii zaczęto organizować pierwsze turnieje. Wówczas nikt tego sportu nie nazywał jeszcze mianem MMA, był to jedynie zalążek dyscypliny. Zawodnicy zaczęli trenować ze sobą, nie patrząc na zasady obowiązujące w konkretnych technikach, mieszając poszczególne ze sobą. Walka odbywa się zarówno w parterze jak i w stójce. Dozwolone są pchnięcia, rzuty, ciosy a także wykopy. Każdy z zawodników posiada swoją specjalizację, określającą to, w jakiej postawie preferuje walczyć. Z tego powodu nazywani są oni Parterowcami, Zapaśnikami czy Uderzaczami. Jeżeli chodzi o kategorie wagowe, w MMA występuje szeroka rozbieżność, od wagi atomowej do superciężkiej. Wbrew pozorom, sport ten nie jest ekstremalnie niebezpieczny. Do tej pory zanotowano „jedynie” dwa przypadki śmierci na ringu.

W Polsce istnieje specjalna organizacja, zajmująca się promocją oraz wyświetlaniem mieszanych sztuk walki, gala ta znana jest jako KSW (Konfrontacja Sztuk Walki). Początki gali sięgają 2004 roku, kiedy to pierwszy turniej został zorganizowany na terenie popularnego, warszawskiego hotelu. Wówczas składał się on z kilku etapów, zawodników podzielono zgodnie z kategorią wagową. Od drugiej edycji turnieju KSW odbywa się jego retransmisja na żywo, w popularnym programie telewizyjnym. Ring na którym odbywają się pojedynki ma kształt kwadratu o wymiarach 8×8 metrów. Pojedyncza walka zawiera 3 rundy, każda trwająca po pięć minut. Między poszczególnymi etapami występuje jednominutowa przerwa.

Jednak prawdziwą ucztą dla konesera sportów walki jest UFC, czyli Ultimate Fighting Championship. Jest to gala, na której zmagają się zawodnicy MMA pochodzący z całego świata. Organizowana jest na terenie Stanów Zjednoczonych nieprzerwanie od 1993 roku. Od trzeciej edycji obserwujący walkę sędziowie, zyskali prawo do jej przerwania w obliczu zagrożenia życia lub zdrowia któregoś z zawodników. Podział na kategorie wagowe miał miejsce dopiero w dwunastej edycji UFC. Od samego początku, turniej transmitowany był przez lokalne telewizje amerykańskie, jednak nie były one dostępne dla widzów z Europy. Dlatego w 2013 wprowadzono usługę online, można tam zobaczyć każdy turniej, po wcześniejszym uiszczeniu opłaty.

Mieszane Sporty Walki wzbudzają bardzo wiele emocji, nie tylko wśród panów. Również kobiety czerpią przyjemność z oglądania zmagających się na ringu zawodników. W Polsce odbywa się coroczna gala, na której możemy podziwiać lokalnych sportowców.