MMA coraz bardziej popularne

Sporty walki w ostatnich czasach biją rekordy popularności. Szkółki prowadzące kursy z zakresu samoobrony i sztuk walki przeżywają istne oblężenie. Coraz więcej młodych ludzi woli spędzać czas w salach treningowych z rękawicami na rękach, niż tracić czas na bezproduktywnym szwędaniu się po dworze. Coraz większą oglądalność notują również transmisje z walk. W Polsce najbardziej popularne wydają się być walki rozgrywane w formule MMA – Mixed Martial Arts. MMA, choć często bywa mylona z odrębną sztuką walki, jest jedynie formułą prowadzenia pojedynku.

Opiera się ona na łączeniu kilku płaszczyzn walki, zarówno stójki, dobrze znanej np. z boksu czy kickboxingu, jak i formuły klinczu, zapasów oraz walki w parterze. MMA zatem łączy w sobie elementy kilku sztuk walki i konfrontuje zawodników na wszechstronnym polu umiejętności. Nie da się ukryć, że popularności w Polsce temu sportowi przysporzyła federacja KSW, a w szczególności walka określana mianem freak-fight, walka Mariusza Pudzianowskiego z Marcinem Najmana. To ona, za sprawą ustawienia w ringu ludzi znanych z telewizji, przyciągnęła przed ekrany rzesze widzów, którzy do tej pory nie byli związani z żadnymi sportami walki. Od tego czasu zaczął się boom na MMA. Najlepszą federacją na świecie jest amerykańska federacja UFC. Transmisje z walk odbywających się na tych galach przyciągają olbrzymie ilości osób przed odbiorniki. Nagromadzenie najlepszych na świecie zawodników, zachwycających umiejętnościami, techniką, wytrzymałością, przygotowaniem kondycyjnym i ogólnym wysportowaniem, sprawia, że fani MMA, niezwykle chętnie oglądają walki śledzą wszystkie wyniki.

Jednak dla kibiców MMA to nie tylko walki, to również pewne środowisko, z którym fani pragną się identyfikować, nawiązują sympatię z pewnymi zawodnikami, traktujących niektórych jako autorytety, z których pragną brać przykład. Dlatego równie dużą popularnością cieszą się również różnego rodzaju wywiady z zawodnikami, czy materiały prezentujące wydarzenia z prywatnego życia zawodników. MMA to swoisty styl życia, który młodzi coraz chętniej pragną naśladować. Formuła walki popularna jest na całym świecie. W każdym zakątku globu powstaje coraz więcej federacji, które zajmują się organizacją pojedynków odbywających się według formuły MMA, czyli na zasadach mieszanych sztuk walki. Pojedynki skupiają różnych zawodników, którzy specjalizują się w różnych płaszczyznach. Jedni, wywodzący się z brazylijskiego jiu-jitsu bardziej pewnie czują się w parterze, szukając swoich szans na zakończenie walki przez techniki poddające jak np. dźwignie czy duszenia, inni, którzy zaczynali od kickboxingu czy karate, preferują prowadzenie walki w stójce dążąc do wymiany ciosów. Całe piękno polega na próbie sprowadzenia walki przez zawodnika do płaszczyzny, w której lepiej się czuje i nie pozwoleniu osiągnąć tego przeciwnikowi. Różnorodność walk MMA zachwyca i przyciąga coraz większą ilość widzów. Coraz więcej ludzi z zapałem śledzi wyniki z federacji całego świata i ogląda wywiady z zawodnikami.